ΜΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ

Άωτον σημαίνει το άριστο, το κάλλιστο,το εκλεκτότατο του είδους του (Ιλ. Ν. 599, 716, Οδ. Α 443). Καλώς ήλθατε στο προσωπικό μου ιστολόγιο.

Καθηγητής Μάριος Π. Μπέγζος
τ. Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής
Πανεπιστημίου Αθηνών

Ακολουθείστε με την εγγραφή σας στο δελτίο ενημέρωσης

Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020

Αντιδράσεις για την μετατροπή της Αγίας Σοφίας σε τζαμί - Τσαρδανίδης, Μπέγζος, Ντενίση στο MEGA (15/07/2020)

Οι εξελίξεις γύρω από την μετατροπή της Αγίας Σοφίας σε τζαμί δημιουργούν αντιδράσεις στη διεθνή κοινότητα και στην Ελλάδα.
O κ. Μάριος Μπέγζος, καθηγητής Πανεπιστημίου, τέως Κοσμήτορας Θεολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών, μιλώντας για το θέμα τόνισε ότι πλέον η Τουρκία από την δημοκρατία περνά στη θεοκρατία.
Οι εξελίξεις τρέχουν «με την ανοχή της Δύσης, αν κρίνουμε από τις χλιαρές και χαμηλού επιπέδου διεθνείς αντιδράσεις» σημείωσε.
Την ίδια ώρα, ο Ερντογάν εκβιάζει στα ενεργειακά στο Αιγαίο με τη λογική «ή μου τα δίνεις ή σου τα παίρνω».
Ο Ερντογάν ξεκινά από το συμβολικό επίπεδο -την Αγία Σοφία- για να προχωρήσει στις επόμενες κινήσεις. «Η Αγία Σοφία προοιωνίζει το Καστελόριζο», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Μπέγζος.

Δείτε ολόκληρη την εκπομπή «video»