Παρασκευή 31 Ιουλίου 2020

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΚΠΑ e-learning ΜΑΡΙΟΥ ΜΠΕΓΖΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ - ΔΕΚΈΜΒΡΙΟΣ 2020 "Η εσωτερίκευση της θρησκείας"

Σκοπός του προγράμματος είναι η πληροφόρηση γύρω από την θρησκεία μέσα στην κοινωνία και η διαφώτιση των σχέσεων πίστης και βίας. Με δυο τρόπους η έμφυτη βία της φύσης, ανθρώπινης και συμπαντικής, σχετίζεται προς την θρησκεία: εσωτερικά και εξωτερικά. Το πρόγραμμα αποκαλύπτει την βία που ελλοχεύει στην θρησκεία και διερευνά τις δυο συνήθεις διεξόδους, είτε προς τα έξω (φανατισμός) είτε προς τα έσω (μυστικισμός). Επιχειρείται να δοκιμαστεί η δυνατότητα της εσωτερίκευσης της θρησκείας ως αντίδοτου στην εξωτερικευμένη βία της εντός της κοινωνίας.

Παρακολουθήστε το σχετικό βίντεο για το Πρόγραμμα «video»