Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου 2016

Εκλογή του Προέδρου του Εποπτικού Συμβουλίου Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης.

Πρόεδρος του Εποπτικού Συμβουλίου Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης στην Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων ορίσθηκε με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Ν. Φίλη  την 1.9.2016  ο Προκοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής  του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μάριος Μπέγζος, Καθηγητής Συγκριτικής Φιλοσοφίας της Θρησκείας στο Τμήμα Θεολογίας, με τριετή θητεία (1.9.2016 - 31.8.2019) σε ανανέωση της πρώτης τριετίας του στην θέση αυτή με αρμοδιότητα στην εποπτεία των Εκκλησιαστικών Σχολείων (Γυμνασίων - Λυκείων).
Παράλληλα συνεχίζει να ασκεί τα καθήκοντά του ως τακτικό μέλος με τριετή θητεία (2016-2019) του Ανωτάτου Επιστημονικού Συμβουλίου Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης με ευθύνη την εποπτεία των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών (Α.Ε.Α.) της χώρας.