Πέμπτη 18 Αυγούστου 2016

Αγία και Μεγάλη Σύνοδος: Η ιστορία και ο ρόλος των Πατριαρχείων (ΕΡΤ1, 17/6/16)

H εκπομπή της ΕΡΤ για την Πανορθόδοξη Σύνοδο στην Κρήτη. Η ιστορία και ο ρόλος των Πατριαρχείων - Η ατζέντα της Συνόδου. Παρουσιάζει η Μάχη Νικολάρα.
Καλεσμένοι: Μάριος Μπέγζος (Καθηγητής Συγκριτικής Φιλοσοφίας της Θρησκείας Πανεπιστημίου Αθηνών), Βάσω Σταθοκώστα (Καθηγήτρια Θεολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών), Σταύρος Γιαγκάζογλου (Θεολόγος - Δ/ντης περιοδικού ΘΕΟΛΟΓΙΑ) | σύνδεση με Θεσσαλονίκη: Συμεών Πασχαλίδης (καθηγητής Θεολογίας Α.Π.Θ.), Κώστας Παπαγεωργίου (Επ. Καθηγητής Εκκλησιαστικού Δικαίου Νομικής Α.Π.Θ.) | σύνδεση με Κρήτη: Μαρία Αντωνιάδου (δημοσιογράφος ΒΗΜΑ) Στάθης Λιανός Λιάντης (Θεολόγος - Ειδικός Γραμματέας Υπουργείου Εξωτερικών).

Δείτε ολόκληρη την εκπομπή «video»