Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020

ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΝΤΕΥΚΤΗΡΙΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Με τον πανεπιστημιακό δάσκαλο φιλοσοφίας (ΕΚΠΑ)
ΜΑΡΙΟ ΜΠΕΓΖΟ
στην σκέπη της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΓΓΕΛΩΝ (ANGELS HUB)
της ΕΙΡΗΝΗΣ ΖΕΡΒΟΥ (@Irini Zervou), Κεφαλάρι Κηφισιάς
προσφέρει μαθήματα βιωμένης φιλοσοφίας
στην περίοδο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ – ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020
κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ 12.30 – 2.30 μες. με θέμα
«ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ»
I. Το άγαλμα στον αρχαίο ελληνισμό
03. 02. 20, 1ο  Μάθημα. Τέχνη και φιλοσοφία στην Ευρώπη. Από την τεχνική στην τέχνη (εργαλείο & μνημείο) και  στην σκέψη: γιατί & για τι;
10. 02. 20, 2ο Μάθημα. Η αρχαιοελληνική τέχνη του αγάλματος. Η «φύσις»,  το «χάος» και ο «κόσμος» (κόσμημα, στολίδι).
17. 02. 20, 3ο Μάθημα. Η αρχαιοελληνική φιλοσοφία. Ο «κύκλος» και η «σφαίρα» ως «αρμονία» και ως «ανάγκη» .
II. Η εικόνα στον ελληνόφωνο χριστιανισμό του Βυζαντίου
24. 02. 20, 4ο Μάθημα. Εικονογραφία και αγιογραφία στο Βυζάντιο. Απρόσωπη εικόνα (ελληνισμός) ή ανεικονικό πρόσωπο (ιουδαϊσμός);
09. 03. 20, 5ο Μάθημα. Εικονοφιλία και εικονομαχία στο Βυζάντιο. Το πρόσωπο ως εικόνα. Ασκητική Φιλοκαλία & αισθητική εικονολογία.
III. Ο καθεδρικός ναός στον λατινόγλωσσο Μεσαίωνα
16. 03. 20, 6ο Μάθημα. Γοτθική ναοδομία στην μεσαιωνική δυτική Ευρώπη. Ιερό και ωραίο στην γοτθική τέχνη και την σχολαστική σκέψη.
23. 03. 20, 7ο Μάθημα. Δυτικοευρωπαϊκή μεσαιωνική αισθητική. Τέχνη και φύση: μίμηση ή βιασμός; Το υπερφυσικό ως αφύσικο.
IV. Η προσωπογραφία στην Αναγέννηση
30. 03. 20, 8ο Μάθημα. Αναγεννησιακή τέχνη της Ευρώπης. Προσωπογραφία (πορτρέτο) και τοπιογραφία. Η εξατομίκευση της τέχνης.
06. 04. 20, 9ο Μάθημα. Αισθητική φιλοσοφία της Αναγέννησης. Ατομικισμός και νατουραλισμός σε μουσική, ζωγραφική & αρχιτεκτονική.
V. Η αφαίρεση στην μοντέρνα τέχνη
13. 04. 20, 10ο Μάθημα. Νεωτερικότητα και μετανεωτερικότητα. Απρόσωπος εικονισμός (μοντέρνο) και απρόσωπος ανεικονισμός (μεταμοντέρνο). Κρίση και αυτοκριτική του ατομικισμού στην τέχνη του 20ου αι.
Μάριος Μπέγζος, Νεοελληνική φιλοσοφία της θρησκείας, εκδ. Πεδίο 2018
Μάριος Μπέγζος, Διόνυσος και Διονύσιος, εκδ. Πεδίο 2018