Κυριακή 2 Ιουνίου 2019

Χαιρετιστήρια Εκδήλωση Θεολογικής Σχολής για τον Μάριο Μπέγζο (30. 05. 2019)

Μία ακόμη χρονιά έληξε πανηγυρικά για την εκπαίδευση των φοιτητών -τριών του Τμήματος Θεολογίας, φέτος και του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του ΕΚΠΑ, στο πλαίσιο της "Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας" ως μέντορες. Η Θεολογική Σχολή ζωντάνεψε την 30ή Μαίου 2019 με παρόντες και παρούσες όλους και όλες τους/τις  συναδέλφους του Τομέα  Συστηματικής Θεολογίας στο Τμήμα Θεολογίας. Την τιμητική του είχε ο Διευθυντής του Τομέα Συστηματικής Θεολογίας, Καθηγητής Συγκριτικής Φιλοσοφίας της Θρησκείας (1975-2019) και τέως Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής (2011-2015) δις εκλεγμένος (2011 και 2014) στο ύπατο αξίωμα ευθύνης της πρώτης τη τάξει Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Μάριος Μπέγζος, που φέτος συμπληρώνει  50 χρόνια παρουσίας του στη Σχολή (1969-2019). Με χαρά επέδωσε στους/στις μέντορες τις βεβαιώσεις τους για την πολύτιμη συμβολή τους. Παρούσα ήταν η Αναπληρώτρια Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας κ. Ιωάννα Στουφή, που ενημέρωσε για τα ΠΜΣ του Τμήματος, όπως επίσης ο Αναπληρωτής Καθηγητής  κ. Κωνσταντίνος Κορναράκης και ο διδάσκων Δρ κ. Στρατής  Ψάλτου.