Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2018

Η διαμάχη Φαναρίου – Μόσχας (ΕΡΤ1, «Focus» 01.11.2018)

Ο Πάνος Χαρίτος κάνει «Focus» στην κρίση των σχέσεων της Ρωσικής Εκκλησίας με το Οικουμενικό Πατριαρχείο και στο πώς η ουκρανική αυτοκεφαλία δοκιμάζει την ενότητα της Ορθοδοξίας.
Πρόκειται απλώς για μια θρησκευτική διαμάχη εξουσίας για τις χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, που σοβεί χρόνια, ή για μια διαμάχη με γεωπολιτικές διαστάσεις και συνέπειες;
Καλεσμένοι του Πάνου Χαρίτου, ο μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, ο επίσκοπος Αβύδου Κύριλλος, Προκοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής Μάριος Μπέγζος, ο κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ Θεόδωρος Γιάγκου, ο διευθυντής Επικοινωνίας και Γραφείου Τύπου του Οικουμενικού Πατριαρχείου Νίκος Παπαχρήστου, καθώς και ο δημοσιογράφος Ανδρέας Λουδάρος.

Δείτε ολόκληρη την εκπομπή «video»