Σάββατο 17 Μαρτίου 2018

Εκπομπή Animated Φιλόσοφοι (ΕΤ3). ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ. (13.05.2013) ΜΑΡΙΟΣ ΜΠΕΓΖΟΣ & ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΓΕΛΗΣ Β' ΜΕΡΟΣ

Επεισόδιο της σειράς ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ3 Animated... Φιλόσοφοι, που μέσα από έναν συνδυασμό κινουμένων σχεδίων και συνεντεύξεων με ακαδημαϊκούς παρουσιάζει σε κάθε επεισόδιο έναν από τους σημαντικότερους φιλοσόφους της δυτικής παράδοσης. Τα ντοκιμαντέρ αυτά αποβλέπουν στη διάδοση της φιλοσοφίας και στο να καταστήσουν κατανοητή την προσφορά των συγκεκριμένων στοχαστών σ' ένα ευρύτερο κοινό που δεν έχει σχέση με την ακαδημαϊκή φιλοσοφία, μέσα από ένα λόγο απλό, προσιτό, αλλά και χιουμοριστικό. Στο επεισόδιο Αυγουστίνος παρουσιάζεται η ζωή, η σκέψη και η επίδραση που έχει μέχρι και στον σημερινό κόσμο ο σημαντικότερος πιθανώς φιλόσοφος του χιλιόχρονου Μεσαίωνα.

Δείτε ολόκληρη την εκπομπή «video»