Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017

Ο Προκοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής Καθηγητής Μάριος Π. Μπέγζος ορίστηκε Ακαδημαϊκός Σύμβουλος του ΔΟΑΤΑΠ.

Ακαδημαϊκός Σύμβουλος του Διαπανεπιστημιακού Οργανισμού Αναγνώρισης Τίτλων Αλλοδαπής και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ)  για την αρχόμενη τριετία ορίστηκε ο Προκοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής κ. Μάριος Μπέγζος, Καθηγητής Συγκριτικής Φιλοσοφίας της Θρησκείας, αρμόδιος για τον κλάδο "Θεολογία- Θρησκειολογία". Ως ο αρχαιότερος καθηγητής της Θεολογικής Σχολής (διορισμένος στο ΕΚΠΑ από το 1975 και πρωτοβάθμιος καθηγητής από το 20003) ορίστηκε Διευθυντής του Τομέα Συστηματικής Θεολογίας του Τμήματος Θεολογίας σε αναπλήρωση του ευρισκόμενου σε αναρρωτική άδεια Καθηγητή Πρωτοπρεσβυτέρου π. Αδαμαντίου Αυγουστίδη, Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, καθώς επίσης η Συνέλευση του Τμήματος θεολογίας (14. 3. 2017) τον όρισε μέλος της Επιτροπής Οικονομικών του  Τμήματος Θεολογίας ex officio ως αιρετό εκπρόσωπο της Θεολογικής Σχολής στην Επιτροπή Ερευνών του ΕΛΚΕ για την τριετία 2017-2019.