Σάββατο 23 Μαΐου 2015

Ο Τρύφων Ζαχαριάδης επιστρέφει στην ποίηση, με την “Παλαιά Βιογραφία”

Η ”ΠΑΛΑΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ” σηματοδοτεί την εκδοτική επανεμφάνιση στην Ποίηση του Τρύφωνα Ζαχαριάδη έπειτα απο τρείς δεκαετίες περίπου. Είχαν προγηθεί οι συλλογές “ΛΥΠΕΣ” (1970) και “ΜΕΤΑ ή 29η” (1982). Το βιβλίο περιλαμβάνει κείμενα Ποίησης των χρόνων 1970-2008.

Στοιχεία εκδήλωσης: Παρασκευή 05 Ιουνίου 2015, ώρα 20:00, Χώρος Εκδηλώσεων, 5ος όροφος του Public στο Σύνταγμα Αίθουσα εκδηλώσεων Public Συντάγματος, Καραγεώργη Σερβίας 1

ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΝ ΑΦΙΞΕΩΣ
Έτσι
μ’ αμήχανη μπουκανβίλια και γιλέκο
ζητώντας έξοδο κινδύνου
πασπαλισμένος ταφτάδες
κι άχνη προσφυγιάς
σφυρίζοντας χαλασμένα τραγούδια
στριμωγμένος στο τρίκυκλο
κρατώ σεντούκι
γιομάτο ποιήματα και σινδόνια.
Πάντες, λαϊκοί και Κλήρος
γονυπετείς δέονται:
- Κύριε, μη εγκαταλείπεις τον δούλο Σου
ίνα μη έν τινι αμαρτήματι παροργίση Σε με Ποιήματα.
Απ’ τα σεντόνια δεν έχει φόβο.

Το βιβλίο θα παρουσιάσουν η Βερονίκη Δαλακούρα, Ποιήτρια, και ο Μάριος Μπέγζος, Καθηγητής συγκριτικής φιλοσοφίας της θρησκείας (ΕΚΠΑ).

events@public.gr

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ