Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Νίκος Νησιώτης: Ο οικουμενικός θεολόγος της Ορθοδοξίας, εισήγηση στην τιμητική εκδήλωση εις μνήμην Ν. Νησιώτη στον Φιλολογικό Σύλλογο "Παρνασσός" την 29η Σεπτεμβρίου 2013

Είχα την τύχη να μαθητεύσω δίπλα στον Νίκο Νησιώτη επί σειρά ετών, να έχω τον αείμνηστο Δάσκαλο εισηγητή της διδακτορικής διατριβής μου για την φιλοσοφία της θρησκείας του νομπελίστα φυσικού Βέρνερ Χάιζενμπεργκ, να τον διαδεχθώ στην τότε Έδρα και μετέπειτα γνωστικό αντικείμενο της "Φιλοσοφίας της Θρησκείας μετά Στοιχείων Ψυχολογίας της Θρησκείας", που πρώτος ο Νίκος Νησιώτης εισήγαγε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, και γενικότερα να κληρονομήσω την επιστημονική του ειδίκευση...

Διαβάστε το πλήρες κείμενο της εισήγησης: PDF